Bu 9 İşaret Demansın Erken Evrelerini Gösteriyor

Demans, düşündüğünüzden çok daha sık ortaya çıkar. Araştırmalara nazaran 65 yaş üstü her 14 bireyden birinde bunama gelişirken, 80 yaş üstü şahıslarda bu sayı 6’da 1’e çıkıyor. Birinci belirtiler çoklukla şahıstan bireye farklılık gösterdiğinden, birinin hakikaten demans olup olmadığını belirlemek her vakit çok kolay değildir.

Bu dokuz ince değişiklik, bunamanın erken evrelerini gösterebilir.

1. VAKİT VE YER

Demanslı bireylerde vakit duygusu ve yolunu bulma yeteneği yavaş yavaş azalır. Örneğin, birisi süpermarkete yürür ve oraya nasıl geldiği hakkında hiçbir fikri olmayabilir. Saati söylemek yahut hangi gün yahut yıl olduğunu söylemek/yazmak da zorlaşıyor.

2. YAZMA

Bu, üstteki semptomla yakından temaslıdır. Bir adresi, doğum günü kartını yahut diğer rastgele bir yazı biçimini yazmak epeyce sıkıntı hale gelir. Yanlışsız sözleri bulmak bilhassa bir şeyler yazarken zordur. Konsantrasyon sıkıntıları yazarken de ortaya çıkar, zira bunamanın birinci kademelerinde olan beşerler bir cümleyi bitirmek için gereğince uzun mühlet konsantre olamazlar.

3. KISA MÜDDETLİ HAFIZA

Demansın en yaygın erken belirtilerinden biri kısa periyodik hafıza sıkıntılarıdır. Elbette belirlemek sıkıntı, zira herkes bazen anahtarlarını yahut telefonunu nereye koyduğunu unutuyor. Bununla birlikte, demansta unutkanlık daha ciddidir ve daha sık görülür. Kaybedilen şeyler çoklukla en mantıksız yerlerde tekrar bulunur. Örnekler, buzdolabında bulunan anahtarlar yahut mikrodalgada bir cüzdandır.4. RUH HALİ DEĞİŞİMLERİ

Ani ruh hali değişimleri ve davranış değişiklikleri ekseriyetle demansın erken evrelerinde olan bireylerde görülür. Demansı olan beşerler depresyondan muzdarip olabilir, lakin bu kesinlikle bu türlü değildir. Her durumda gerçek olan, ruh hali değişimlerinin her vakit görünüşte bir anda ortaya çıkmasıdır. Ani bir kahkaha patlaması yahut net bir sebep olmadan ağlama en yaygın belirtilerden biridir.

5. GERÇEK SÖZLERİ BULMAK

Demans hastaları için yanlışsız sözleri bulmak ekseriyetle zordur. Bu, güç sözleri bulamayacakları manasına gelmez. Çoklukla insanların isimleri yahut ortak mutfak eşyaları ve eserler, insanların hatırlamakta zorlandıkları şeylerdir. Dışarıdan bakanlar için demanslı şahıslarla yapılan konuşmaların problemsiz yürümemesi şaşırtan olabilir. Konuşmalar çoklukla kısa kesiliyor zira kelam konusu kişi nasıl devam edeceğini bilmiyor.

6. TEKRAR

Demansın erken evrelerinde olan beşerler sıklıkla kendilerini tekrar ederler. Tıpkı öyküleri tekrar tekrar tıpkı formda anlatırlar yahut tıpkı soruları tekrar tekrar sorarlar. Tekrarlama yalnızca konuşurken yahut toplumsallaşırken olmaz: birebir vakitte vazifeleri yerine getirirken de olur. Beşerler belli bir misyonu art geriye birkaç defa tekrarlayacaklar.7. KAYITSIZLIK

Birisi çok daha fazla geri çekilir mi ve eskisinden çok daha azını mı üstlenir? Bu, bunamanın erken bir belirtisi olabilir. Beşerler apansızın toplumsal aktivitelere ve daha evvel sevdikleri hobilere çok daha az ilgi duymaya başlarlar. Bunun yanı sıra, demans hastaları da eskiye nazaran çok daha az güce sahiptir, bu nedenle yorgun ve halsizdirler ve olağandan çok daha fazla uyurlar.

8. KONSANTRASYON SORUNLARI

Konsantrasyon sıkıntıları, demans hastaları için yaygın bir meseledir. Bu sorunlar ekseriyetle sorun çözme yahut organize etme ve planlama vazifeleriyle ilgilidir. Evvelden planlama yapmak yahut evvelden belirlenmiş bir planı takip etmek ekseriyetle çok zordur. Beşerler ayrıyeten sayılarla ilgili daha fazla sorun yaşayabilir.

9. MESKEN İŞİ

Yemek pişirmek ya da paklık yapmak üzere bir vakitler sıradan olan konut işleri birden imkansız bir iş haline geldi. Demansı olan şahıslar için, bir vazifesi hangi sırayla yapmaları gerektiğini yahut hangi yolu izlemeleri gerektiğini anlamak zorlaşır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.