Bu 7 Semptom Size Çok Fazla Tuz Yediğinizi Söylüyor Olabilir

Fazla tuz tüketmek bedeninize ziyan verebilir. Aşağıdaki belirtilerden rastgele birini yaşıyor musunuz? O vakit bedeniniz size çok fazla tuz yediğinizi söylüyor olabilir.

Çok fazla tuz yemek böbrek hastalıklarına yahut yüksek tansiyona neden olabilir.

1. NEM TUTMA

Şişmiş parmaklarınız mı var? Bu, bedeninizin çok fazla nem tuttuğu manasına gelebilir. Bu, çok fazla tuz tüketmenin bir sonucu olabilir. Tahlil çok kolay: Daha fazla su için. Bu, tuzu bedeninizden uzaklaştıracaktır.

2. SUSUZLUK

Cips yahut fındık üzere tuzlu bir şey yediğinizde, sonrasında susamış hissedebilirsiniz. Bunun nedeni tuzun bedeninizdeki nemi çekmesi ve bu da tuz/su istikrarının bozulmasına neden olmasıdır. Bedeninizdeki dengeyi geri kazanmak için, uygun formda nemlendirmeniz gerekir. Bunu su yahut çay içerek yapmak en güzelidir. Bu içecekler dehidrasyona karşı en tesirlidir.3. DAHA SIK İDRARA ÇIKMAK

Normalden daha sık idrara çıkmanız gerektiğini mi fark ediyorsunuz? O vakit muhtemelen çok fazla tuz yediniz, bu da böbreklerinizin hepsini işlemek için fazla mesai yapmasına neden oluyor. Tuvaleti daha sık ziyaret etmenin yanı sıra idrarınız olağandan daha koyu görünebilir.

4. SIHHATSİZ YİYECEKLERİ ÖZLEMEK

Çok fazla tuz tüketirseniz, şeker ve cips üzere sıhhatsiz yiyecekler için daha fazla istek duyabilirsiniz. Ayrıyeten, fazladan tuz olmadan yemeklerin tatlarının mülayim olduğunu düşünebilirsiniz. Tuz tüketiminizi yavaş yavaş azaltarak bu sorunu çözebilirsiniz. Örneğin, bir daha acıktığınızda, biraz cips yerine bir modül meyve yiyin.5. BAŞ AĞRISI

Sık sık baş ağrısı çekiyor musunuz? Bu da çok fazla tuz yemenin bir sonucu olabilir. Araştırmalar, günde 3.5 gram tuz tüketen bir yetişkinin, yalnızca 1.5 gram tuz tüketen insanlara nazaran neredeyse üçte bir oranında daha sık baş ağrısına sahip olduğunu göstermiştir.

6. DAHA SIK KAS KRAMPLARI

Egzersiz yaptıktan sonra sık sık kas krampları yaşıyorsanız, fazla tuzunuz olabilir. Bu, tuz ve potasyum ortasındaki istikrar ile ilgilidir. Tuz kaslarınızın kasılmasına, potasyum ise gevşemesine neden olur. Yani çok fazla tuz yerseniz istikrar bozulur ve idman sırasında ve sonrasında kaslarınız kasılır.

7. YÜKSELTİLMİŞ KAN BASINCI

Sonuç olarak fazla tuz da kan basıncını yükseltebilir. Tansiyonunuz çok yüksek olduğunda, tercihen tuz tüketiminizi azaltmalı yahut büsbütün yemeyi bırakmalısınız. Sonunda, yüksek tansiyon kalp hastalığına, felçlere ve hasarlı böbreklere yol açabilir.

GÜNDE NE KADAR TUZ TÜKETİLMELİ?

Yetişkinler günde altı gramdan fazla tuz tüketmemelidir. Bu, yaklaşık bir çay kaşığına muadildir. Tuz alımınızı azaltmanın en kolay yolu, taze ve sağlıklı yiyecekler yemektir. Genel olarak konuşursak, işlenmiş besinler en fazla tuzu içerir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.