Bakan Nureddin Nebati büyüme açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “2023’e Gerçek, 2050 Ufku” başlığı altında çevrim içi düzenlenen 21. Forum İstanbul Konferanslarının açılışında yaptığı konuşmada, dünya iktisadında yaşanan gelişmelerden, Kovid-19’un ve Rusya-Ukrayna savaşının global iktisada tesirlerinden bahsetti.

Güç ve emtia fiyatlarının artışın, tedarik kanallarındaki aksamaların ve nakliye maliyetlerindeki yükselişin tüm dünyada yüksek enflasyonu tetiklediğini lisana getiren Nebati, öbür yandan dijitalleşme, teknolojik ve yeşil dönüşüm üzere hususların siyaset yapıcılar başta olmak üzere iş ve akademi dünyasının ajandasında üst sıralardaki yerini aldığını anlattı.

Nebati, son 20 yılda süratle kalkınan Türkiye’nin ihracat ve yüksek katma paha odaklı büyümesini daha da güçlendirmek için, tüm paydaşlarla uyum içinde çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

“EKONOMİDEKİ İSTİKRARLI BÜYÜME BİRİNCİ ÇEYREKTE DE DEVAM ETTİ”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, tüm global aksiliklere karşın Türk iktisadının her geçen gün büyümeye devam ettiğinin altını çizdi.

Dün açıklanan sayılara nazaran Türkiye iktisadının birinci çeyrekte yüzde 7,3 büyüdüğünü anımsatan Nebati, “İç talep büyümeye 3,9 puan katkı sağlarken, net dış talep büyümeye 3,5 puan katkı sağladı. Böylelikle, 2021 yılı başından itibaren gerçekleşen istikrarlı büyüme kompozisyonumuz, 2022 yılının birinci çeyreğinde de devam etti.” diye konuştu.

Nebati, “Türkiye üretiyor, ihraç ediyor, istihdam oluşturuyor. Daha da değerlisi bunu istikrarlı ve sürdürülebilir bir biçimde yaparak, global kıymet zincirindeki pozisyonunu giderek güçlendiriyor ve pekiştiriyor. Tüm bunları, makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirerek yüksek katma pahalı yatırımları teşvik eden Türkiye İktisat Modelimizle başarıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Siyasetlerinin odağında “üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı artırmanın” yer aldığını lisana getiren Nebati, iktisadın bu alanlarındaki artışlarla Cumhuriyet tarihinin rekorlarını daima birlikte kırmaya devam ettiklerini vurguladı.

“YEŞİL DÖNÜŞÜMÜ TÜM BOYUTLARIYLA DESTEKLİYORUZ”

Bakan Nebati, siyasetlerini global eğilim ve fırsatları da dikkate alarak oluşturduklarını belirterek, teknolojik gelişmeler, dijital dönüşüm, iklim değişikliği ve global ısınmadan bahsetti.

Nebati, “Bu gelişmeler karşısında, gereken tüm adımları atıyor, tarımdan endüstriye, güçten etrafa ve finans dalına kadar tüm boyutlarıyla yeşil dönüşümü destekliyoruz. Başka yandan bu dönüşümün gerekli kıldığı yatırımları finanse etmek, ülkemizdeki yeşil finansman ekosisteminin milletlerarası standartlarla ahengini artırmak üzere gereken tüm aksiyonları alıyoruz.” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN GLOBAL ÖLÇEKTEKİ AKTİFLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, bugün mega altyapı yatırımlarını büyük ölçüde tamamlamış, 81 ilinin tümü ihracat yapan, insansız hava araçlarını kendi kaynaklarıyla üretebilen bir Türkiye ile karşı karşıya olduklarını belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bugün, attığı stratejik adımlarla, Avrasya’nın vazgeçilmez oyun kurucusu olma rolünü giderek perçinleyen ve global ölçekte aktifliği her geçen gün artan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Yeni kuşak elektrikli aracını üretebilen, turizmde rekorlar kırmaya devam eden, gündeminde jet motorları, uzay projeleri olan bir Türkiye’miz ve tüm bunlara finansman sağlayabilen bir ekonomimiz var. 21 sene evvel, bu konferansların birinci sefer düzenlenmeye başlandığı atmosferde, bugün elde ettiğimiz somut muvaffakiyetleri hayal edebilmek dahi neredeyse mümkün değildi.”

Nebati, halihazırda dünyanın kuvvetli bir eşikten geçtiğini ve çok boyutlu bir dönüşümün tam ortasında olduklarını kaydederek, “Ancak unutmayalım ki birçok güçlü tarafımızın yanında bizim çok kıymetli bir avantajımız daha var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’mizin bize sağladığı çeviklik ve Cumhurbaşkanımızın hem içeride hem de dışarıdaki güçlü liderliği, Cumhuriyetimizin 100. yılı ve sonrasına çok daha umutla bakmamıza sebep oluyor.” diye konuştu.

“ÜRETEN VE İHRAÇ EDENLERİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ”

Bakan Nebati, 2023’e adım adım ilerlerken 2050 ve sonrası için vizyonlarını ortaya koyacaklarını ve Türkiye’nin geleceğini daima birlikte inşa edeceklerini vurguladı.

Nebati, “Hükümet olarak, dün olduğu üzere bugün de milletimizin refahı ve ülkemizin kalkınması için baş yoran, üreten, ihracat yapan, istihdam oluşturan kim varsa onun yolunu sonuna kadar açmaya devam edeceğiz.” diyerek kelamlarını noktaladı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.