BAE uydu geliştirmek için 820 milyon dolar fon ayırdı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el-Nehyan, yeni bir uzay programını duyurdu. Yeni program, üç milyar dirhem (820 milyon dolar) sermayeli ulusal bir fonun kurulmasını ve çağdaş radar uydularının geliştirilmesi için ulusal bir programın başlatılmasını içeriyor. 

Program kapsamında BAE, 820 milyon dolarlık fon ile birkaç uydu geliştirilecek. BAE’nin uzay araştırmalarına ayrılan bu fon Venüs’ü keşfetme planlarını içeren tezli bir uzay programını da destekleyecek. Ayrıyeten program kapsamında geliştirilecek uydular petrol sızıntılarının tespiti, gemilerin izlenmesi ve arama kurtarma gayesiyle da kullanılacak.

BAE, bu yeni gelişmenin Sentetik Açıklıklı Radar Uydularından oluşan bir takımyıldız geliştiren birinci Arap ülkesi yapacağını söyledi. BAE, son yıllarda uzay alanında yaptığı yatırımlar ile dikkatleri üzerine çekiyor. BAE tarafından Temmuz 2020’de başlatılan ve “Hope” olarak da isimlendirilen Mars Misyonu 7 ay sonra Kızıl Gezegen’e ulaştı ve 9 Şubat 2021’de Mars’ın yörüngesine muvaffakiyetle yerleşti. BAE, Mars’ın akabinde Venüs ve 7 gezegendeki keşifler için yeni bir uzay programı hazırlamaya başladığını geçtiğimiz aylarda duyurmuştu.

BAE, 2014 yılında bir Uzay Ajansı kurdu. Beş yıl sonra birinci astronotunu Milletlerarası Uzay İstasyonuna gönderdi. Ülke son olarak 2024 yılında aya insansız bir uzay gemisi göndermeye hazırlanıyor.

TÜRKİYE VE BAE UZAY ALANINDA İŞ BİRLİĞİNE GİTTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Dr. Sultan Ahmed Al Jaber ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde bir ortaya geldi. Çalıştay kapsamında Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı (UAESA) arasında “Uzayın Barışçıl Maksatlarla Kullanımı, Uzay Bilimleri, Teknolojileri Ve Uygulamaları Alanlarında” iş birliği zaptı geçen hafta imzalandı.

Bu iş birliği zaptı ile uzay araştırmaları, teknolojileri ve uygulamaları alanında iki ülke insan kaynağı yetiştirecek, bilgi ve deneyim paylaşımı yapacak. Yörünge altı uçuşlar, fırlatma, roket, görüntüleme uydu sistemleri alanlarında ortak Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirecek. Kent ve bölge planlama, afet idaresi, doğal kaynak tarama hususlarda sosyoekonomik alanda uzay çalışmaları yapılacak.

KAYNAK: BLOMBERG

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.