Apple, Intel ve Microsoft Fatih Tabletli Eğitim Projesi İhalesine Hazırlanıyor

Türkiye’de öğrencilere dağıtılacak 15 milyon tablet devlerin rekabetini kızıştırmış görünüyor.

Fatih Projesi tabletli eğitim.Eğitimde tablet kullanımına yönelik Fatih Projesi kapsamında dört yıllık süreçte dağıtılması planlanan, eğitim amaçlı 15 milyon tabletin alım ihalesi Apple, Intel ve Microsoft‘un sıkı rekabetine sahne olacak gibi görünüyor. Fatih Projesi alım ihalesinde yer alan “Tabletlerin Türkiye’de üretilmesi” şartını dikkate alan firmalar bu konuda da şimdiden kolları sıvamışa benziyor.

Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile A.B.D. ziyareti sırasında görüşme fırsatı yakalayan Apple yetkililerinin birçok iPhone ve iPad aksesuarının üretimi için Türk firmalarıyla çalışmayı düşündüklerini belirterek şimdiden yüz yüze ikna çabalarına başladığı, Microsoft‘un Fatih Projesi’ne yönelik uzmanlardan oluşan bir ekibi Türkiye’ye göndereceği ve Intel‘in de Türkiye’de bir araştırma-geliştirme birimi açmak için çalışmalara başladığı haberleri kulisleri meşgul ediyor.

Her ne kadar Fatih Projesi tablet alım ihalesi için üç bilişim devi kolları sıvamış görünse de, Apple’ın çalışır durumda ve projeye uyarlanmaya hazır tabetleri bulunan tek firma olması ilkokulların “iOkul”a dönüşme olasılığını artırıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.