Ağır bakımdaki hastanın vefatı tesadüfen öğrenildi: ‘Babanız ölmüş’

KOAH hastası Süleyman Fazlılar, 23 Haziran Perşembe günü teneffüs yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ağır bakımda tedavisine devam edilen Fazlılar, durumunun berbatlaşması nedeniyle pazar günü hayatını kaybetti. 

Ailesi, Fazlılar’ın hayatını yitirdiğini bir gün sonra hastaneye durumuyla ilgili bilgi almak için gittiklerinde öğrendi. Bianet’ten Ruken Tuncel’e konuşan Süleyman Fazlılar’ın kızı Yasemin Fazlılar Akgör, babasının kötüleştiğini ve hastaneye gittiklerini anlatarak şunları söyledi:

“İzmir Medicana Hastanesi’ne gittik zira babamın tedavisi orada yapılıyordu.  Ağır bakım hekimi babamın kronik hastalıklarını sordu, akabinde aileden iki kişinin numarasını istedi. Annemin ve amcamın numaralarını verdik.Cuma günü tekrar hastaneye gittik, babamla görüştük. Cumartesi, pazar göremeyeceğimizi söylediler. ‘Pazartesi gelirsiniz, hekiminden bilgi aldıktan sonra 10 dakika görebilirsiniz’ dediler.” dedi.

27 Haziran Pazartesi günü ziyaret saatinde hastaneye gittiklerini söyleyen Fazlılar Akgör, uzun bir mühlet ağır bakım koridorunda beklediklerini, tüm hasta yakınları gittiği halde babasının isminin söylenmediğini söz etti.

“BABANIZ ÖLMÜŞ”

Fazlılar Akgör, devamında yaşananları şöyle anlattı:

“Koridorda yalnızca biz kaldık, doktora bizim ismimizin neden söylenmediğini sorduk. Dışarı çıkmamız gerektiğini söylediler. Yine içeri girdik, hekim ‘size bunu nasıl söyleyeceğimizi bilemiyorum, babanız ölmüş’ dedi.  

“Nasıl reaksiyon vereceğimizi bilemedik, ‘ne zaman’ diye sorduk, ‘dün ölmüş, size ulaşamamışlar’ dedi.  Babamı bir gün evvel kaybediyoruz ve biz bunu hastaneye gittiğimizde öğreniyoruz. Tetikte telefon bekliyoruz, arayan yok. Ancak hastanenin savunması ‘aradık ulaşamadık’ oluyor.”

“ACIMIZI YAŞAYAMADIK” 

“Yaşadığımız travmadan acımızı yaşayamadık” diyen Fazlılar Akgör, son olarak şunları söyledi: 

“Ölüm dokümanında babamın numarası vardı. Amcamın ve annemin numarası yazmıyor halbuki biz bu numaraları vermiştik. Bir buçuk gün sonra tesadüfen öğreniyoruz, yaşadığımız acının tanımı yok. Ayrıyeten bu hastane İzmir’in en düzgün hastanesi olarak biliniyor ve en güzel hastanesinde bu türlü bir durum yaşanıyor. CİMER’e başvurduk, mahkemeye de başvuracağız. Bu sorumsuzluğun ihmalin bir karşılığı olmalı.”

Olaya dair açıklamalarda bulunan İzmir Medicana Hastane yöneticisi ise; Süleyman Fazlılar’ın pazar saat 08.15’te hayatını kaybettiğini ve ailenin de 08.52’de arandığını yanıt alınamadığını söyledi. 

“Bunun dışında diğer bir arama oldu mu, aileye ulaşma gayretiniz oldu mu?” sorusuna ise; sadece bir kere aradıklarını ve öteki bir aramanın gerçekleşmediğini belirtti. 

Hasta yakınlarının arandığına dair kayıt olduğunu belirten yönetici, kaydı iletebileceğini söylese de arama kaydı gönderilmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.