ABD basınında dikkat çeken tahlil: Türkiye’nin suyuna gidip her şeyi yapmalıyız!

Rusya Ukrayna savaşında diplomasi trafiğini yürüten ve masada başarılara imza atan Türkiye, siyasi arenada kendinden kelam ettirmeye devam ediyor. Savaşın çözülmesi yolunda Ukrayna ve Rusya temsilcilerini tıpkı masada buluşturan birinci ülke olan Türkiye, diplomatik muvaffakiyetlerinin yanı sıra stratejik rolüyle de dikkatleri üzerine çekti.

TÜRKİYE’NİN DİPLOMATİK ZAFERLERİ KONUŞULUYOR

Aylardır Türkiye’nin başarılarına yönelik peş peşe tahliller gelirken, ABD’li gazete The Hill bunlara bir yenisini ekledi.

Barış görüşmelerine ve tahıl muahedesine öncülük ederek tüm dünyanın takdirini toplayan Türkiye ile ilgili kaleme aldığı yazıda The Hill, Türkiye’nin “Batı kanadına döndürülmesi gerektiğini” yazdı.

The Hill, “ABD ile Rusya ortasındaki savaşta Türkiye’nin suyuna gitmek” başlıklı yazısında, “Ukrayna savaşına karşın, Rus-Türk ekonomik bağlarının derinleştiğine dair son açıklamalar, ABD’yi Rusya’nın daha geniş stratejisini hesaba katmaya zorluyor.” sözlerini kullandı.

Rusya’nın uzun yıllardır öncelikli amacının Türkiye’yi NATO’dan çıkarıp, kendi yanına çekmek olduğunu argüman eden gazete, Kremlin’in, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki stratejik maksadı doğrultusunda ilerlediğini vurguladı.

“HER TÜRLÜ TEŞVİĞİ UYGULAMALIYIZ”

Beyaz Saray’ın, artık bu gerçekleri görmezden gelemeyeceğinin belirtildiği tahlilde, “Türkiye, Batı kanadına döndürülmeli. ABD, Türkiye’nin ahengini sağlamak için gerekli olumlu ve olumsuz teşvikleri uygulamalı.” ikazında bulunuldu.

“TÜRKİYE, RUSYA İÇİN ÖLÜMCÜL VE TARİHİ BİR TEHDİT”

Türkiye’nin geniş askeri teknolojik gücüne ve stratejik kıymetine de gönderme yapan gazete, Moskova’nın, Ankara’yı siyasi-stratejik yönelimini bilakis çevirme isteğinin nedenini ise, “NATO’nun sağlam bir üyesi olan Türkiye, Rusya için ölümcül ve tarihi bir tehdit.” kelamlarıyla açıkladı.

Rusya’nın “Türkiye’yi Batı’dan ayırmayı ve böylelikle Doğu Akdeniz’e bir deniz yolu açmayı umduğu”nu belirten Hill, ABD’nin, Rusya’nın tekrar yönelim için yarattığı teşvikleri ortadan kaldırmak ve Ukrayna’yı Kırım’ın kurtuluşunda desteklemek üzere jeopolitik durumu değiştirmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.