ABD askeri Somali’ye geri dönüyor

Trump devrinde Somali’den çekilen Amerikan askerlerinin ABD Lideri Joe Biden tarafından tekrar bölgeye gönderileceği açıklandı.

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) talebi üzerine Somali’de Özel Operasyonlar’a bağlı yüzlerce askerin görevlendirilmesi için gereken yetkiyi imzalayan Biden, kararda terör örgütü Eş-Şebab’ın başkanlarını de maksat aldı.

Eş-Şebab terör örgütüyle uğraş için 450 asker konuşlanacak

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Adrienne Watson da kelam konusu adımı New York Times’a yaptığı açıklamada teyit ederek, böylelikle Eş-Şebab’a karşı daha tesirli uğraş edilebileceğini belirtti.

Trump periyodunda bölgeden yaklaşık 700 ABD askerinin çekildiğine işaret eden yetkililer, kelam konusu kararla bölgeye yine 450 civarında asker konuşlandırılmasının planlandığını aktardı.

Beyaz Saray doğruladı

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre ise düzenlediği günlük basın toplantısında New York Times’ın haberini teyit ederek, “Başkan Biden, Savunma Bakanlığının Eş- Şebab ile gayret için Somali’de tekrar askeri varlık oluşturulmasına yönelik talebini onayladı.” dedi.

Eş-Şebab tehdidinin bölgede arttığına işaret eden Jean-Pierre, “Bu durum, aslında Somali’de olan ancak daha evvelki idarenin (Donald Trump) Ocak 2021’deki kararıyla ülkeden çıkan askerlerin tekrar dönmesi.” diye konuştu.

“Somali idaresi en gerçek yolu belirleyecektir”

AA’nın haberine nazaran Jean-Pierre, ABD’nin terörle gayrette ortak ülkelerine yardım verdiğinin altını çizerek, “Savunma Bakanlığı, mahallî şartları pahalandırıyor ki buna Somali’de dün yapılan devlet başkanlığı seçimleri de dahil. Somali idaresi kendileri için en hakikat yolu belirleyecektir.” görüşünü paylaştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.