36 yıl öğretmenlik yaptı, 70 yaşında avukat oldu

Edirne’de 36 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra emekli olan Ahmet Atay (70), öğrenci affıyla döndüğü İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezuniyetinin akabinde tamamladığı stajyerliği ile avukatlık mesleğine birinci adımını attı.

Öğretmenlikten okul müdürlüğüne, ilçe ulusal eğitim şube müdürlüğünden ulusal eğitim müdürlüğüne 36 yıl boyunca eğitimci olarak vazife yapan Ahmet Atay, 2014 yılında çıkan öğrenci affıyla İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yine kayıt yaptırdı.

2020-2021 akademik yılında mezun olan Atay, corona salgını nedeniyle stajyer avukatlığına orta vermek zorunda kaldı. Atay, pandeminin akabinde Edirne Adliyesi ve kentteki bir hukuk ofisinde toplam 12 ay stajyer avukatlık yaptı.

“ÇOK MUTLUYUM”

Atay, 1974-1975 yıllarında kazandığı İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki kaydını çeşitli nedenlerden ötürü dondurduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Daha sonra tekrar imtihanla girerek  Edirne Eğitim Enstitüsü’nü kazandım. 1978-1979 yıllarında da fen bilimleri öğretmeni olarak atandım. O yıllardan sonra 36 yıl 7 ay öğretmenlik misyonunda bulundum. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak öğretmenlik, okul müdürlüğü, şube müdürlüğü ve ilçe ulusal eğitim müdürlüğünde bulundum. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dondurmuş olduğum kaydı açtırarak, tekrar öğrenciliğe başladım. 2020-2021 yıllarında mezun oldum. Pandemi nedeniyle orta vermek zorunda kaldım ve stajıma geç başladım fakat bunu da bitirdim. 6 ay adliye, 6 ay da avukat yanında stajım oldu. Bugün itibariyle stajım bitmiştir ve avukatlığa birinci adımımı attığım için çok memnunum.”

“STAJYER OLDUĞUMA İNANMADILAR”

Edirne Adliyesi’nde stajyer avukatlık yaptığı sırada ağır ilgi gördüğünü söyleyen Atay, “Gençler beni görünce yahut adliye stajımı yaparken çok enteresan şeylerle karşılaştım. Polis merkezine gittiğimizde stajyer avukat olduğuma inanamadılar. Kimliğimi gösterince hepsi çok büyük bir hürmet gösterdi. Hoş anılarım oldu. Her girdiğim adliye stajındaki hakim arkadaşlarımız, bana büyük ilgi gösterdikleri üzere nitekim stajyer olup olmadığımı sordu. İstanbul Barosu’nda avukat olarak vazife yaptığımı düşünen birçok arkadaşım oldu. Stajyer olduğumu öğrenince beni hem kutladılar hem de birlikte çalıştık” dedi.

Atay, “Oğlum hukuk fakültesini kazanınca kayıt periyotları açıldığı için ‘Niye ben de başlamayayım?’ dedim. Eşime sordum zira eşimin de yükü çok ağır. 2 evladım var. Yapıp yapamayacağıma dair tartışmalarımız oldu ve sonunda başladım. Âlâ ki başlamışım, çok keyifli oldum. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde çok hoş hocalarla çalıştım, onlara da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ÇALIŞKAN ÖĞRENCİLERDEN NOT ALIYORDUM”

Öğrencilik yıllarında hukuk fakültesindeki sınıf arkadaşlarından da takviye gördüğünü belirten Atay, “Devamlı okula gidemediğim için ortada imtihanlara, ortada pratik çalışmalara gittim. Ders dinlemeye gittiğimde bazen çalışkan öğrencilerden not alıyordum. O notları alırken öğrenciler, ‘Buraya yük verdi hoca’ diyordu. Lakin vakit zaman aykırı köşe yaptıkları da oldu lakin hoş şeylerdi. Okuldaki öğrenci arkadaşlarımdan çok yardım aldım. Yaşım ileri olduğu için onlar da büyük bir hürmet göstererek notlarını gönderdi. O notlar ile hocalarımı da dinleyerek okulumu bitirdim” sözünü kullandı.

Atay, avukatlığa başlamasını yakın etrafının de takdir ettiğini söz ederek, “Herkes, ‘Gençlere örnek oldunuz, sizi takdir ediyoruz’ diyor. Bu da bana çok gurur veriyor. Zira öğretmenliğimde saygın bir şahıstım. Bana her vakit ‘Hocam’ derler. Bugün avukat olduğumu söylediğimde de, ‘Sen bizim hocamızsın, devam et’ diyorlar. Oğullarım benimle gurur duyuyor. Ben de onlarla çok gurur duyuyorum. Eşime çok saygılıyım. Eşimin de bu hususta çok emeği vardır zira ben okula gidince çocuklarımla ilgilenmek ve konut işlerini yönetim etmek zorunda kaldığı için benim okumamda çok büyük katkısı vardır. Ona çok teşekkür ediyorum” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.